+38 (098) 000 08 81 / +38 (050) 767 43 03

info@ukrnaftacom.com

Час роботи:

08:00 - 21:00

Blog

НАУ визначила 5 кроків для очищення ринку палива від «тіні».

НАУ визначила 5 кроків для очищення ринку палива від «тіні».

На паливному ринку України розростається криза. Кожен 5-й літр бензину в країні – фальсифікат, 40% ринку бере участь в податкових «скручуваннях», а «сірі» АЗС продають неякісне паливо, ухиляються від сплати податків і створюють загрозу життю і здоров’ю людей, йдеться в повідомленні прес-служби Нафтогазовій асоціації Україна (НАУ).

«Якщо проблему засилля «тіньового» ринку палива не вирішувати зараз, держава і надалі втрачатиме по 20 мільярдів гривень надходжень на рік, що, відповідно, вдарить по кишені всіх українців», – переконана президент НАУ Неля Привалова.

У профільній асоціації вважають, для ліквідації нелегального сегмента на паливному ринку, необхідно зробити наступні 5 кроків:

Ввести акциз на розчинники

Міні-НПЗ ввозять в країну десятки тисяч тонн речовин, які не обкладаються акцизом, які змішуються з паливом заради економії. Щоб це припинити, в НАУ вважають правильним введення в підакцизну групу всіх сумішей, які називають загальним словом «розчинники». Всі вони є товарами подвійного призначення, тобто можуть бути використані як за прямим призначенням, наприклад, для лакофарбової промисловості, так і у вигляді октанопідвищуючих присадок для нафтопродуктів. Таким чином з’явиться можливість і більше інструментів для контролю, а за махінації можна буде притягати до відповідальності.

Публічність інформації про сплачені податки кожним учасником ринку

Це буде дуже показово, якщо кілька компаній з однаковою мережею АЗС, приблизно однаковим рівнем самих АЗС, покажуть суми сплачених податків тій чи іншій інстанцією. Ці суми точно не можуть відрізнятися в 100 разів, і навіть в 10 разів. Вони можуть відрізнятися на кілька відсотків, тому що у кожного своя особливість бізнес-моделі. Така публічна інформація допомогла б суспільству зрозуміти, хто в цьому бізнесі який рівень соціальної відповідальності несе.

Повноцінно використовувати СЕАРТ і лічильники рівнеміри й витратоміри

Повноцінне використання вже наявних системи електронного адміністрування реалізації палива (СЕАРТ) і лічильників рівнемірів і витратомірів на паливних резервуарах дозволяють в реальному часі бачити абсолютно все транзакції з паливом. Ці системи знаходяться в податковій, дані надають учасники ринку, для різних даних є свої терміни і умови подачі. Можливо, варто дати доступ до цієї системи і правоохоронним органів, особливо тим підрозділам, які борються з нелегальним обігом підакцизних товарів. Тоді вони могли б користуватися цією аналітикою, бачити, де з’являються «аномалії», і відразу давати запити.

Зняти мораторій на позапланові фактичні перевірки

Мораторій був введений в 2020 році в зв’язку з пандемією коронавірусу. Тоді увагу контролюючих органів було відвернуто від нелегального сегмента на паливному ринку. Однак проблеми на ринку стрімко розросталися.

У НАУ переконані, що мораторіїв на перевірки всього, що стосується підакцизної групи і ПДВ, апріорі вводити не можна. Протягом 2021 року асоціація намагається реанімувати процес боротьби з нелегальним сегментом, але незважаючи на гарні звіти органів влади в ЗМІ, очищення ринку від «сірого» сегмента не відбувається.

Анулювати ліцензії, незаконно отримані «сірими» точками

Варто також відзначити, що на сьогоднішній день в Україні працює близько 600-800 «сірих» АЗС. Ці об’єкти з незрозумілих причин отримали ліцензії, не будучи нормально спроектованими і введеними в експлуатацію з дотриманням всіх нормативних вимог. По суті, ці об’єкти як і раніше залишаються тими ж «бродячий бочками». Влада має законні інструменти, щоб провести інвентаризацію всіх документів, які «сірі АЗС» подавали на отримання ліцензії. У разі виявлення порушень є прямі норми закону, що дозволяють анулювати ці ліцензії. Треба застосувати санкції до тих, хто обдурив державу.

«Ми впевнені, що ліквідація нелегального сегмента паливного ринку створить рівні конкурентні умови ведення бізнесу, дозволить знизити ціни для споживачів і збільшити надходження до бюджетів країни, в тому числі для будівництва доріг, потреб оборони та медицини», – йдеться в повідомленні НАУ.

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
"