+38 (098) 000 08 81 / +38 (050) 767 43 03

info@ukrnaftacom.com

Час роботи:

08:00 - 21:00

Blog

Запаси вичерпалися: нафті передбачили 74 долара за баррель.

Запаси вичерпалися: нафті передбачили 74 долара за баррель.

З січня нафта подорожчала на 30 відсотків, ціни вже зрівнялися з докризовими. Економіка відновлюється, обмеження знімають, в світі розгорнули масову вакцинацію – попит на енергоносії росте, штовхаючи вгору котирування. До кінця року барель Brent може додати ще як мінімум десять відсотків. Якщо в розпал пандемії трейдерів турбували переповнені сховища, то зараз зовсім інша ситуація.

У 2020-му нафтова галузь пережила кілька хвиль падіння. Позначився комплекс чинників, головні з яких – перевиробництво при різкому скороченні попиту, а також пандемія і локдаун. У березні минулого року нафта подешевшала більш ніж в два рази – до 30 доларів за барель.

Однак в кінці осені успішні випробування західних вакцин і перемога Джо Байдена на президентських виборах в США штовхнули ринок вгору. До січня котирування досягли максимуму за вісім місяців. Зростання продовжилося на тлі чергових рішень ОПЕК + щодо обмеження видобутку. У лютому Brent перевищила 65 доларів за барель – це докризовий рівень.

У березні нафта впала на дев’ять відсотків, до 61 долара, – в Європі оголосили третю хвилю ковіда і локдаун. Але загального тренда це не зламало – відігравши європейські обмеження, котирування знову підвищуються.

Вакцинація, що набирає обертів зробила свою справу. Незважаючи на спалахи коронавірусу в ряді країн, прогнози щодо попиту на нафту істотно поліпшили. Світова економіка відновлюється.

В кінці березня Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) передбачило збільшення попиту в цьому році до 96,5 мільйона барелів на добу і відшкодування близько 60% минулорічних пандемійних втрат.

До того ж після різкого зменшення видобутку в США і додаткових добровільних обмежень Саудівської Аравії в рамках угоди ОПЕК + глобальні поставки скоротилися на два мільйони барелів на день. Картель в квітні обмежує видобуток на 7,9 мільйона барелів, в травні – на 7,3, в червні – на 6,6, в липні – на 5,76. Все це розігріває ціни на сировину.

Ще фактор: виявилося, що запаси, накопичені в пандемію, практично вичерпалися. У нафтових сховищах розвинених країн залишилося трохи більше 20% «пандемічний надлишків». Якщо в минулому липні таких було 249 мільйонів барелей, то в лютому, за оцінками МЕА, лише 57.

Це теж результат скорочення видобутку учасниками угоди ОПЕК +. Як вказує МЕА, залишки «пандемічний запасів» практично цілком зосереджені в Китаї. А, наприклад, в американських сховищах – 1,28 мільярда, як до кризи. Все менше резервного сировини і в танкерах. За оцінками аналітиків IHS Markit, за останні два тижні цей показник впав на 27%, до 50,7 мільйона барелів.

Ще в лютому аналітики JP Morgan розгледіли початок нафтового суперциклу. Економісти одного з найбільших інвестбанків вказали на наступні ознаки: стрибок цін на сільськогосподарську продукцію, метали і нафту дорожче 50 доларів.

За сто років на товарно-сировинному ринку було чотири суперцикли. Останній стартував в 1996 році, і його пік після 12 років зростання припав на 2008-й. Допоміг економічний підйом Китаю – головного споживача вуглеводнів в світі. А нинішній обумовлений постпандемічним відновленням, дуже м’якої грошово-кредитної і бюджетної політики (мінімальні ставки, бюджетні стимули центробанків різних країн), слабким доларом, прискоренням інфляції і екологічними заходами.

У той же час ситуація схожа з серединою нульових: котирування на сировинних ринках – на багаторічних максимумах. Наприклад, після того як Китай закупив величезні об’єми кукурудзи і сої, ціни на ці сільгоспкультури в США б’ють рекорди. А зменшення світових запасів викликає побоювання дефіциту.

Що ж стосується нафти, то вона «демонструє впевнений вихід з глибин пандемії, оскільки глобальний надлишок пропозиції скорочується», підкреслили в JP Morgan. Зростання цін на товарному ринку чекають не тільки там, а й в Goldman Sachs Group, Bank of America, Ospraie Management.

Зокрема, в Goldman Sachs для Brent в четвертому кварталі передбачали 65 доларів. Однак уже зараз – 67. Тому нинішні прогнози – з урахуванням зникнення глобальних нафтових надлишків – більш оптимістичні. За очікуваннями Citigroup, у міру подальшого підвищення попиту світові запаси сировини будуть скорочуватися на 2,2 мільйона барелів на добу. В результаті Brent цього року підніметься до 74 доларів або вище.

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
"