Ресурсна база нафтопрому РФ швидко погіршується – МВФ.
У своїй доповіді Міжнародний валютний фонд проаналізував витрати на видобуток на родовищах різних країн і прийшов до висновку, що в Росії собівартість нафтовидобутку досить висока. Про це передає oilcapital.
На старих, виснажених родовищах РФ спостерігається різке падіння виробництва, яке частково компенсується за рахунок складних і дорогих методів підвищення віддачі свердловин.
Так, природне скорочення віддачі на старих родовищах в Росії становить 10-25% на рік, що істотно вище, ніж в Саудівській Аравії (8%). Спроби підвищити КІН призводять до того, що повна собівартість видобутку в Росії з урахуванням витрат на підвищення нафтовіддачі (full-cost breakeven) досягає $ 40 / бар., тоді як саудівська нафта, наприклад, обходиться в $ 13 / барр., іракська – в $ 12 / бар..
«Таким чином, тривалий період цін на нафту нижче $ 40 / барр. може мати значні довгострокові наслідки для майбутнього нафтогазового сектора РФ», – наголошується в документі МВФ.
На думку експертів фонду, частково рентабельність діючих свердловин може підвищити девальвація рубля, оскільки на 80% витрати компаній виробляються в рублях.
Раніше заступник міністра енергетики Павло Соркін в статті для відомчого журналу відзначав, що тільки 36% з 30 млрд тонн запасів нафти в Росії є рентабельними. Це пов’язано з погіршенням умов освоєння і падінням якості запасів. «Згідно з даними інвентаризації економіки розробки родовищ, проведеної за дорученням уряду Росії, з 30 млрд т запасів нафти Росії тільки 36% є рентабельним в поточних макроекономічних умовах. Це пов’язано з погіршенням можливостей освоєння: зростанням обводнення, необхідністю будівництва дорогих свердловин складної конструкції, низькою проникністю і розчленованістю колекторів, відходом в крайові зони і пласти з невеликими товщинами і так далі», – написав Сорокін.