Введення Україною мита і квот на імпорт нафтопродуктів зробить їх найдорожчими в Європі.
Закупівельні ціни на дизельне паливо і скраплений газ в Україні можуть стати максимальними в Європі в разі введення обмежень на імпорт нафтопродуктів, чого домагаються українські нафтопереробні компанії, говориться в повідомленні «Консалтингової групи А-95».
У «Консалтинговій групі А-95» називають дезінформацією заяви українських НПЗ про загрозу з боку російських нафтопродуктів. Через низькі обсяги виробництва в середині країни трейдери змушені купувати імпортне паливо, а зростаючий попит штовхає закупівельні ціни вгору. Так, якщо в 2018 році митні ціни на російське дизпаливо були вищі за світові на $ 16 / т, то в 2020 році премія становить $ 46 / т. Зріджений газ поставляється з премією $ 70 / т. На думку експертів «А-95», будь-які обмеження по імпорту викличуть зростання цін і перебої з поставками.
Яскравим прикладом такого сценарію є зупинка російських поставок бітуму в 2019 році, після чого українські і білоруські НПЗ підвищили націнки в 2020 році на $ 65-120 / т. Сьогодні ціни на бітум в Україні – максимальні в Європі, при значно більш низькій якості продукту.
Введення 8,5% -го мита при нинішньому рівні світових цін призведе до підвищення оптових цін на дизпаливо мінімум на 1000 грн / т. Витрати на паливо найбільших категорій споживачів України виростуть наступним чином:
1. Приватний і комерційний сектор – 4,0 млрд грн;
2. Аграрний сектор – 1,9 млрд грн;
3. Гірничо-металургійний комплекс – 0,7 млрд грн;
4. «Укрзалізниця» – 0,3 млрд грн;
5. Міністерство оборони – 0,1 млрд грн.
«Високі ціни на дизельне паливо, скраплений газ, бітум і авіагас створюють можливості для нормальної роботи НПЗ і нарощування переробки. Ці підприємства належать найпотужнішим фінансово-промисловим групам – «Приват» і НАК «Нафтогаз України», які здатні залучити інвестиційні ресурси без нарощування тиску на споживачів», – заявив Сергій Куюн.