+38 (098) 000 08 81 / +38 (050) 767 43 03

info@ukrnaftacom.com

Час роботи:

08:00 - 21:00

Blog

Ціна нафти катастрофічна, а від цінової війни виграють США – віце-президент «Лукойлу».

Ціна нафти катастрофічна, а від цінової війни виграють США – віце-президент «Лукойлу».

Віце-президент і співвласник нафтової компанії «Лукойл» Леонід Федун в інтерв’ю виданню РБК розповів про ставлення до розриву угоди ОПЕК + і його наслідки для світового ринку.

Перед засіданням ОПЕК + у Відні була зустріч російських нафтовиків з урядом, де було зроблено пропозицію продовжити угоду на існуючих умовах. Ідея про вихід з неї не обговорювалася. Ніяких економічних реальних розрахунків участі або неучасті в угоді зроблено не було. Навіть ті держкомпанії, які лобіювали розрив угоди, не могли в страшному сні уявити, що нафту продаватимуть по $ 25/барр.

Споживання нафти знижується: тільки в Китаї воно впало на 10-15%, по всьому світі очікується таке ж падіння, навіщо в цей час виливати нафту на ринок? У найбільш негативної ситуації будуть дві країни – Росія і Саудівська Аравія. Це буде війна на виснаження, в якій виграють США – найбільший споживач і країна, де ціна ДП і бензину найбільш прив’язана до ціни нафти. За нашими розрахунками, доходи населення США виростуть на 6% в результаті цієї війни, оскільки ціна на нафту впаде. Ті втрати, що пов’язані зі скороченням сланцевої видобутку, не настільки значні на цьому тлі. Виграє Китай, приблизно на 2% виростуть доходи його населення, на такий же рівень збільшаться доходи в Європі і Індії. У Росії ціни захищені демпфером, тому змін чекати не варто.

Якби угода з ОПЕК була, ціна нафти може бути надана на рівні $ 50-55/бар, а не $ 25/бар, як зараз. Так, дійсно, коронавірус викликав паніку і, оскільки нафта це біржовий товар, – зрозуміло, що почалось падіння. Але той дисбаланс на ринку, який ввела Саудівська Аравія, знизивши ціну на 10/барр від ціни Light, – спричинив загальне зниження цін на $ 18-20/бар. Сьогодні Urals в силу атаки, яку здійснила Саудівська Аравія, торгується з дисконтом $5-6 дол.

Росія практично не зменшила видобуток за час дії угоди. Резервні можливості, при найбільшій фантазії, складають 0,3 млн бар./добу, і то якийсь обмежений період часу. Зростання виробництва з 1 квітня буде незначним, порівняно з Саудівською Аравією, – в кращому випадку на 10% від того збільшення, яке зробить Саудівська Аравія.

Швидше за все, якщо угоди не буде і ціни залишаться в діапазоні не вище $ 35/барр, то починаючи з 2022-2023 рр. видобуток в РФ почне скорочуватися. Саудівська Аравія збільшить видобуток на 3 млн бар./добу, з сьогоднішніх 9,5 до 12,3 млн бар./добу. Плюс її союзники в Перській затоці додадуть 2-2,5 млн. Їх частка збільшиться з 21 до 25-26%, за різними оцінками. У Саудівській Аравії з часів війни з Кувейтом була заморожена нейтральна територія, ця територія здатна добувати 25-30 млн тонн на рік, там облаштовані готові родовища. Зараз вони домовилися про запуск цієї нейтральної території. Це вільні потужності, які не були задіяні протягом десятиліть.

Якщо брати крайній сценарій – ціни WTI на рівні $ 25/барр., Видобуток може впасти в два рази, з 7,3 до 3,5 млн бар./добу. Дійсно, американське сланцевое виробництво може бути відкинуто на 6-7 років назад. Але є ряд нюансів. 60% всієї нафти захеджувати по $ 50/барр. тобто до жовтня-листопада для них ціна буде $ 50. Є багато невпорядкованих свердловин, які пробурені, але не підключені, для них собівартість в два рази нижче. Швидкого падіння не відбудеться. Плюс потрібно розуміти, що видобуток може швидко відновитися.

Америка втратить видобуток, але вона в будь-якому випадку залишається нетто імпортером: зараз вона закуповує 1,5-3 млн бар./добу, але буде закуповувати 6 млн бар./добу, але за ціною $ 25/барр., Для них це тільки плюс.

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
"