+38 (098) 000 08 81 / +38 (050) 767 43 03

info@ukrnaftacom.com

Час роботи:

08:00 - 21:00

Blog

Бомба для ОПЕК: починається новий переділ світового ринку нафти.

Бомба для ОПЕК: починається новий переділ світового ринку нафти.

Бразилія не приєднається до ОПЕК і має намір різко збільшити видобуток нафти. Це серйозний удар для учасників угоди ОПЕК + – вони вже поступилися помітною часткою ринку американським і норвезьким нафтовикам, а якщо до експансії приступлять і бразильці, подальше зниження поставок втратить сенс. Бразилія не планує ні вступати в Організацію країн – експортерів нафти, ні брати участь в угоді щодо обмеження видобутку, заявив глава Міністерства енергетики та гірничорудної промисловості Беніто Альбукерке. «Ми не хочемо обмежень, ми хочемо збільшити нашу здобич», – підкреслив міністр.

За його словами, уряд прагне наростити виробництво нафти і газу до рівня, що забезпечує місце в першій п’ятірці світових експортерів енергоресурсів (зараз Бразилія – ​​дев’ята). «Це не передбачає вступу в ОПЕК або інші організації і групи виробників нафти і газу», – уточнив Альбукерке.

Примітно, що саме він в кінці минулого року говорив, що Бразилія готова до переговорів з ОПЕК про приєднання до картелю. Незадовго до цього, в жовтні, бразильський президент Жаір Болсонару повідомив, що міністр енергетики Саудівської Аравії і фактичний лідер ОПЕК принц Абдулазіз бен Сальман неофіційно закликав Бразилію вступити в організацію. «Я дуже хотів би, щоб Бразилія стала членом ОПЕК», – зазначив Болсонару. Однак проти виступили національна нафтогазова компанія Petrobras і багато членів уряду. Так, міністр економіки Паулу Гедес сказав, що «бразильська стратегія – усунути картелі, інтегруватися в глобалізовану економіку і забезпечити процвітання всіх народів, а не використовувати одні картелі проти інших». За словами Беніто Альбукерке, питання про відносини з ОПЕК буде обговорюватися в ході його візиту в Саудівську Аравію в липні.

Поки ж Бразилія нарощує нафтовидобуток. У 2019 році країна вже вийшла на рекордний рівень: більше трьох мільйонів барелів на день. Альбукерке обіцяє, що за десятиліття добовий обсяг виробництва збільшиться більш ніж удвічі і до 2030-го сягне семи мільйонів барелів. Відмова Бразилії приєднатися до ОПЕК – погана новина для всього нафтового картелю. Але особливо для Саудівської Аравії, яка більше інших скоротила видобуток в рамках угоди ОПЕК +: з 11 мільйонів барелів на добу в 2015 році до 9,8 мільйона.

В цілому учасники угоди ОПЕК + урізали виробництво з 32,4 мільйона барелів на день до 30 мільйонів. В результаті вдалося стабілізувати ціни, але загальна ринкова частка знизилася з 33,6% до історичного мінімуму – 28,5%. Все це дісталося США, що підняв видобуток на чотири мільйони барелів на добу, в результаті чого експорт нафти і нафтопродуктів перевищив імпорт (країна стала нетто-експортером). Картель розраховував «пересидіти» американську сланцеву революцію і дочекатися, коли бум видихнеться, компанії не зможуть обслуговувати борг і видобуток перестане рости. Здавалося, розрахунок виправдався. Згідно зі звітом Управління енергетичної інформації Міненерго США, в 2020-м обсяг виробництва нафти в США збільшиться тільки на 400 тисячі барелів на добу. Це найслабше зростання з 2017 року.

У цій ситуації, щоб зберегти позиції на світовому ринку, Саудівської Аравії залишалося тільки переконати Бразилію приєднатися до ОПЕК + і не вивалювати на ринок додаткові обсяги чорного золота. Але вперті латиноамериканці зламали Ер-Ріяду всю гру. Перед нафтовим картелем постає питання: що робити далі. У березні ОПЕК + обговорить ситуацію на ринку і подальшу долю угоди, термін якого закінчується 1 квітня. З одного боку, падіння цін на нафту через поширення коронавіруса і побоювань, що епідемія знизить попит на чорне золото, штовхає до нового скорочення поставок. З іншого – відкрите прагнення Бразилії скористатися цим для експансії на ринку здатне переповнити чашу терпіння учасників картелю. Тим більше що нарощувати видобуток збираються також США і Норвегія.

За вихід з ОПЕК + давно виступає «Роснефть», а останнім часом про необхідність такого кроку заявляє все більше аналітиків. Справа в тому, що надлишок пропозиції відноситься тільки до легкої нафти – її видобувають практично всі члени ОПЕК і найбільші нафтоекспортери, включаючи США, Норвегію, Бразилію і Мексику. З важкою, сірчистої нафтою ситуація прямо протилежна. Після того як через американські санкції практично припинилися поставки з Ірану і Венесуели, в цьому сегменті ринку утворився дефіцит.Зараз головний і практично єдиний постачальник важких сортів – Росія. Так що збільшення видобутку російської нафти пішло б на користь усім. Однак цьому заважає угода ОПЕК +. Після демаршу Бразилії Москві належить заново оцінити всі плюси і мінуси співпраці з нафтовим картелем.

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
"