+38 (098) 000 08 81 / +38 (050) 767 43 03

info@ukrnaftacom.com

Час роботи:

08:00 - 21:00

Blog

Небезпечні ігри з ОПЕК: як Росія має намір звітувати за угодою, одночасно нарощуючи видобуток.

Небезпечні ігри з ОПЕК: як Росія має намір звітувати за угодою, одночасно нарощуючи видобуток.

Коли міністр енергетики Олександр Новак оголосив в кінці грудня, що Росія може вийти з угоди з ОПЕК про скорочення видобутку нафти, нафтові ціни впали на 80 центів за барель марки Brent. Фінансові ринки, на яких торгуються ф’ючерсні контракти, за допомогою так званих алгоритмів або роботів, миттєво реагують на заголовки новинних служб про події, здатних вплинути на ціни, і анонс Новака не став винятком.

Не можна, звичайно, виключати впливу інших факторів, але висловлювання російського міністра вже не раз до цього приводили до коливань цін, і новину без особливої ​​натяжки можна було вважати головною причиною того стрибка. Учасники угоди ОПЕК + повинні утримувати свій сукупний видобуток з 1 січня 2020 року так, щоб він був на 1,7 млн ​​барелів на добу менше, ніж в листопаді 2016 року. Крім цього, Саудівська Аравія пообіцяла скоротити видобуток ще на 400 000 барелів на добу, якщо інші партнери по угоді будуть виконувати взяті на себе зобов’язання.

І тут виникає природне запитання: яким чином російський уряд звітує про виконання зобов’язань зниження видобутку, даних союзникам по ОПЕК +, коли він оголошує, що за 2019 рік цей видобуток не тільки не скоротився, але, навпаки, зріс на 0,8%? У 2018 році реальний обсяг видобутку в Росії, незважаючи на звіти перед ОПЕК +, виріс на 1,6% замість того, щоб знизитися (а обсяг експорту збільшився на 2,9%). У 2019 року зростання продовжилося, хоча і більш повільними темпами через виснаження старих родовищ.

Другим прийомом учасників угоди стало рішення не включати в статистику видобутий конденсат, а обмежити підрахунок скорочення виключно сирою нафтою. Однак прийом цей не витримує критики. Конденсат, будь то добутий з нафтових покладів або разом з природним газом, – це рідка вуглеводна сировина, яка відрізняється від нафти за складом компонентів і головне – за питомою вагою і щільностю. Коли, скажімо, ми говоримо про обсяги видобутку нафти з американських сланцевих порід, мова по суті йде про дуже легкі сорти, що практично не відрізняються від конденсату. У статистиці США це нафта, просто з неї можна отримати більший відсоток легких фракцій, ніж зі «звичайної» нафти.

Більш того, світові потрібно все більше легких сортів нафти і конденсату з низьким вмістом сірки хоча б для того, щоб задовольнити різко зрісший попит на судове паливо з низьким вмыстом сырки, яке стало обов’язковим за новими морськими правилами. Не в останню чергу з цієї причини видобуток конденсату в світі швидко зростає, і не враховувати цю сировину в статистиці нафти абсолютно некоректно.

Якщо Росія дійсно вийде з угоди з ОПЕК +, а не використовує цей анонс як інструмент шантажу для того, щоб виторгувати собі будь-які політичні чи економічні вигоди у тих же саудівців і їх союзників, наслідки можуть бути дуже серйозними. Можна згадати, що Саудівська Аравія зумовила свої підвищені зобов’язання по угоді тим, що всі учасники ОПЕК + виконуватимуть всі домовленості.

Вихід Росії формально дає всім союзникам сигнал на зрив угоди. У цьому сценарії світ може зіткнутися з тим, що всі нафтовидобувні країни візьмуться добувати нафту в міру своїх максимальних можливостей, борючись за свою частку ринку. Якщо події розвиватимуться за такою схемою, ціни можуть впасти навіть нижче $50 за барель – тим більше що ніякого дефіциту на нафтовому ринку зараз немає і в найближчому майбутньому не передбачається.

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
"