ДФС оцінила збиток від «гасової» схеми в 920 млн. грн.
Слідче управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби підозрює компанії з орбіти «Трейд Коммодиті» в ухиленні від сплати податків на суму 920,5 млн грн. Про це йдеться в ухвалі Жовтневого районного суду Дніпропетровська від 2 липня, яким слідчий суддя санкціонував арешт вилучених під час обшуків документів компанії. Розслідування розпочато в червні 2019 р в ньому фігурують 11 юридичних осіб: «Фірма« ФІДЕ »,« Торум »,« Софт Оіл »,« Голд Систем »,« Ферст Груп »,« Август Пром »,« Оптимус Конекшн », «Ітіолі», «Скай Торг», «Метал Оіл» і «Мерген».
«Невстановлені особи в період 2018-2019 рр., діючи за попередньою змовою, використовуючи підконтрольні підприємства (перераховані вище 11 юридичних осіб), створили злочинну схему з імпорту паливно-мастильних матеріалів, в тому числі підакцизної групи товарів, шляхом заниження об’єкта оподаткування , ухиляючись від сплати акцизного податку на суму 767,047 млн грн і ПДВ на суму 153,409 млн грн », – йдеться в матеріалах розслідування.
Схема ухилення від сплати податків полягає в додаванні до дизельного палива масла і палива для реактивних двигунів (РП) і продаж цієї суміші під виглядом дизельного палива. Це мало економічний сенс, оскільки ставка акцизу на РП була в сім разів нижче, ніж на ДП (€21/тис. л для РП проти €139,5/тис. л для ДП), а масло і зовсім не обкладається акцизним податком.
З огляду на оприлюднену УКРІНФОРМ суму несплаченого акцизу – 767,047 млн грн, мова може йти про приблизно 170 тис. т. авіагасу, який шляхом змішування був реалізований під виглядом дизельного палива. 25-27 червня УКРІНФОРМ в рамках цього розслідування провела ряд обшуків в місцях зберігання палива групою «Трейд Коммодиті», вилучивши журнали обліку надходження палива і реєстрації проб нафтопродуктів.
Розслідування УКРІНФОРМ стосується тільки 2018 і 2019 роки і було розпочато після інциденту з заарештованої в порту Миколаєва партією масла – 11,5 тис. т, що призначалося для «Трейд Коммодиті». При цьому перші сигнали про нецільове використання гасу почали надходити ще в кінці 2016 г. Усього, за оцінками «Консалтингової групи А-95», в 2017-2018 роках повз кінцевих споживачів пройшло 335 тис. т. гасу і збитки держбюджету від цього досягав 1,5 млрд. грн.
Для боротьби з нецільовим використанням авіагасу з 1 січня 2019 року набули чинності зміни до Податкового кодексу, що передбачають десятикратне збільшення ставки акцизу на авіаційний гас, якщо імпортер або виробник не підтвердять, що паливо було використано для заправки літаків або поставки для Міноборони і Держрезерву. Після цього за підсумками 5 місяців 2019 р. імпорт авіагасу скоротився в 1,8 рази. У компанії групи «Трейд Коммодиті», які були лідерами за обсягами поставок, зменшили імпорт в 3,5 рази.