+38 (098) 000 08 81 / +38 (050) 767 43 03

info@ukrnaftacom.com

Час роботи:

08:00 - 21:00

Blog

Боротьба США з Саудівською Аравією може викликати глобальні потрясіння

Боротьба США з Саудівською Аравією може викликати глобальні потрясіння

Якщо США приймуть антікартельний законопроект проти ОПЕК +, то Саудівська Аравія відмовиться від використання американського долара, при продажу нафти. Чому США як ніколи близькі до схвалення цього закону, видуманого ще двадцять років тому? І які незворотні наслідки він може запустити?

Саудівська Аравія загрожує відмовитися від долара при продажу своєї нафти у відповідь на прийняття Вашингтоном законопроекту NOPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels Act), який дає американським судам повноваження розглядати антимонопольні позови проти країн ОПЕК + та інших держав, що беруть участь в картельних змовах на нафтовому ринку. Як відповідь на NOPEC + Саудівська Аравія також розглядає продаж активів королівства в США. Саудівська Аравія інвестувала в США майже 1 трлн доларів і володіє казначейськими облігаціями США на суму близько 160 млрд доларів. Ер-Ріяд також міг би відмовитися від прив’язки до долара саудівського ріяла, який торгується за фіксованим курсом з 1986 року. Чим такий страшний антікартельний закон, що навіть багаторічний союзник США готовий почати процес дедоларизації?

Варто сказати, що цей законопроект в тому чи іншому вигляді в США намагаються прийняти протягом уже майже 20 років. Але до цього часу так і не було зроблено. Одне з джерел агентства заявив, що не думає, що законопроект NOPEC буде прийнятий і зараз. Однак багато експертів вважають, що сьогодні шанси прийняття такого законопроекту найбільш високі за останні двадцять років. І не тільки тому, що до влади прийшов Дональд Трамп. Навіть якщо б не було Трампа, то до цього результату США все одно прийшли б. Розбіжностей в плані прийняття таких законів там немає. Охолодження відносин з близькосхідними монархіями почалося ще за Барака Обами. В останній рік його президентства відбулася традиційна зустріч президента США з главами монархій Близького Сходу, але самі монархи на цю зустріч з Обамою не приїхали, а послали своїх представників. Далі буде гірше. Тому, що США все більше самі видобувають і експортують нафту.

Раніше була чітка взаємозалежність США з Саудівською Аравією та іншими близькосхідними виробниками нафти. Тому вони були нафтовим сховищем для американців, основними постачальниками нафти. За це США гарантували їм свій захист і політичну лояльність, закриваючи очі на багато речей на Близькому Сході. Тепер США стали залежати від саудівської нафти набагато менше, так як тепер самі її видобувають. «Якщо американці зможуть взагалі відмовитися від близькосхідної нафти, то це буде колосальний удар по близькосхідним монархіям, які будуть не потрібні американцям. Навпаки, з точки зору США нафтовидобувні країни стають загрозою, так як постачають ресурси глобальним конкурентам США, наприклад Китай.

Якщо антикартельний закон США запрацює, то це призведе до серйозних наслідків. Цікаво, що міністр енергетики США Перрі нещодавно попередив, що прийняття NOPEC нібито може стимулювати небачений за масштабами зростання цін на нафту. Однак це виглядає досить дивно, так як наслідки очікуються прямо протилежними.

«Якщо американці почнуть швидко застосовувати цей закон і розвалять ОПЕК +, то це може привести до глобальних потрясінь», – кажуть експерти. Якщо США пригрозив штрафами і санкціями членам ОПЕК + в разі продовження регулювання видобутку нафти, то члени почнуть виходити з організації під страхом покарання. «Тоді кожен виробник нафти моментально починає видобувати по максимуму. Це відразу призведе до надлишку пропозиції на ринку, виникне паніка і досить істотне падіння цін, а не зростання. І скільки світ просидить з цими низькими цінами незрозуміло. Питання в тому – хто залишить ринок першим?

Якщо буде 30 доларів за барель, то буде складно всім експортерам. Найбільші виробники почнуть нести насамперед бюджетні втрати – в першу чергу Росія і Саудівська Аравія. А США при цьому почнуть просто скорочувати обсяг видобутку. Період низьких цін, за його словами, триватиме місяці, максимум рік. В цей час ніхто не буде вкладатися в нові видобувні проекти, тому що всі вони дорогі і при низьких цінах це буде нерентабельно. Якщо рік-два ніхто не інвестує, то починається падіння видобутку, дефіцит пропозиції на ринку і тоді ціни злітають до небес.

ОПЕК + сьогодні дозволяє тримати цінову середину – 60-70 доларів за барель. Без регулювання ОПЕК ціни будуть то падати умовно до 30 доларів за барель, то злітати до 100 доларів за барель. «І такі цінові гойдалки будуть постійно на світовому ринку нафти». При цьому, далеко не всі виробники зможуть вижити. «При 20-30 доларів за барель на Близькому Сході в стан Лівії може скотитися жодна країна. І у нас можуть бути глобальні зміни. Росії доведеться скорочувати витрати бюджету, перш за все соціальні, а це тягне невдоволення. Саудівці теж досить швидко проїдять свої резерви. Адже члени організації погодилися на угоду ОПЕК + теж не від хорошого життя: запаси танули на очах».

«Це загрожує появою десятків нових «Ігіл». Адже туди йдуть незадоволені люди. Коли роботи немає, перш за все серед молоді з’являється релігійний фанатик, який «пояснює» причини в ухилянні від витоків ». Таким чином, знищення ОПЕК + в підсумку може стати альтернативою збройної війни з метою нового переділу світових капіталів.

«Якщо ж закон NOPEC не буде спрямований на всі країни ОПЕК +, в тому числі Росію, то тоді можна очікувати різкий перехід до розрахунку в євро і зниження обсягів виробництва: виробництво впаде через страх покупців перед американськими санкціями – якщо торгуєш з ОПЕК + , то отримуєш у відповідь санкції. Хорошим прикладом може стати Іран, який скоротив свою здобич після американських санкцій удвічі». При цьому відкриті погрози Саудівської Аравії по дедоларизації своєї економіки навряд чи налякають США.

«Якщо Саудівська Аравія захоче застосувати свої погрози, наприклад, розпродати казначейські облігації США, то їм просто не дадуть це зробити. Вашингтон просто заарештує їх гроші, як це було, наприклад, з венесуельським золотом, яке США взяли в «заручники». Американці чудово розуміють, що виконання цих загроз залежить не від Ер-Ріяда ». «Ефект на долар оцінити складно, оскільки на поточний момент більше 70% транзакцій в світі відбувається в доларах. Навіть якщо всі транзакції будуть відбуватися в євро, то це все одно не змінить положення в світі, тому що мова про десятки трильйонів доларів ».

«Піти від торгівлі в доларах при продажу нафти саудівці зможуть, коли американці зовсім відмовляться від закупівлі близькосхідної нафти. Саудівці торгуватимуть з Європою і Китаєм в євро і юанях, тільки коли буде вже зовсім кризовий стан по типу іранської ситуації».

Піти від долара хотів би і Китай, і Росія, і навіть ЄС незадоволений тим, що тільки 20% контрактів на імпорт енергоносіїв номіновані в євро, а цілих 80% – в доларах. Однак різкі рухи ніхто не робить. Їх турбує не тільки ризики через зміни валютних курсів, вони бояться введення санкцій з боку США, причому не обов’язково на адресу того ж ЄС або Китаю, а на адресу продавців нафти. Імпортерам енергоресурсів таке просто не по кишені.

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!
"